Обичаите на Ивановден са свързани с вярването, че водата през този период от годината е много лековита и помага за всяка една болест, разказа за Радио “Фокус”- Видин Десислава Божидарова, етнограф в Регионален исторически музей-Видин. С кръстената вода, останала от Богоявление, се пръскат всички, които празнуват имен ден. Водата може да бъде и от различни водоеми – чешма, река и други. С нея именниците се пръскат за здраве и берекет. Именникът, ако не иска да го изкъпят, може да се откупи, като плати на къпачите или ги почерпи. Къпачите са млади мъже, които обикалят по домовете на именниците и младоженците.
Във Видинския край този обичай е запазен в град Кула, но се празнува по стар стил, каза етнографът. Гостуването на кумовете е друг обичай, характерен за Ивановден. „Връзката на младоженците с кумовете в миналото е била много силна. Кумът е бил този, който е насочвал младоженците и ги е поучавал в живота”, каза Десислава Божидарова. Тя добави, че на Ивановден младоженците са отивали при кума и са му носели богати дарове, за да получат благословията му, която на този ден има стойността на бащината благословия.
На Ивановден имен ден празнуват много хора, затова се реди богата трапеза и се почитат именниците. По-характерните ястия за празника са суджуците, които са се приготвяли на Коледа. Задължително е да има варена кокошка, с която младото семейство отиват при кума. От своя страна той ги посреща със суджуци, баница и пача, приготвена от свинска глава.
Автор: Стефка Павлова