Ако приемем, че бутоните са минало, а тъчскрийнът – настояще, то как тогава ще изглеждат екраните на бъдещето? Според Displair, тези екрани ще бъдат по-скоро интерактивни изображения, които ще плуват във въздуха пред нас. Основателят на компанията – руският дизайнер Макс Каманин – вярва, че „следващата стъпка във визуалните технологии“ са високотехнологични дисплеи направени от „мъгла и въздух“. Displair са разработили технология за проектиране на 3D изображения върху пластове мъгла, която създава илюзията за холограма. Тези пластове са съставени от миниатюрни водни капки, които са толкова малки, че, практически, не съдържат никаква влага и върху тях може да се проектира някакъв образ. Технологията се основава само върху простички неща като въздух, вода и светлина и отразява мнението на Каманин, че всичко, което хората създават по някакъв начин имитира природата.
За да виждат образите по „екраните“ на Displair, потребителите нямат нужда от специални очила. Самите проектирани екрани реагират на общо 1500 движения с ръце, някои от които се използват в съвременните мобилни устройства като, например „ощипи за увеличаване на образа“.
Тази технология се използва за реклама от големи компании като Google, Coca-Cola и Pepsi, но от Displair смятат, че може да има много по-практично приложение. „Един сърдечен хирург би могъл да вижда във въздуха сърцето на пациента си, да го премахне само с духване или да търси информация без да трябва да мие ръцете си.“
Автор: Мая Иванова